Debatt

Finns det några kristna riddare i Sverige?

Över hela västvärlden vill människor bli stjärnor för en dag i tv-såpor, trots att konceptet går ut på att förnedra den mänskliga karaktären. Vår generation är den mest dåraktiga i världshistorien. Vi kan inte se de konsekvenser som våra handlingar medför för vare oss själva eller för andra. I vårt övermod inbillar vi oss att vi inte har några skyldigheter för oss själva eller för varandra.

För ungefär 900 år sedan, sa däremot den monistiska reformatorn Bernhard av Clairvaux, att den idealiska kristna riddaren måste vara en gudfruktig man som skyr pråliga kläder och god mat, och som vill leva tillsammans med de andra bröderna i klostret för att bli förenade i både hjärta och själ utan hänsyn till person. Dessa riddare, som senare kom att kallas för "korsriddare" tävlade mot varandra i ömsesidig hänsyn, med äran att bära varandras svagheter och bördor.

Men Bernhard av
Clairvaux hade inga illusioner om den mänskliga naturen. Han var allt annat än en naiv idealist. Under korstågen, i början av 1200-talet, var han väl medveten om människors girighet, och deras fåfänga, ambition och våldsamhet, som ofta motiverade den samtida krigarklassen och andra suspekta element i samhället.
Bernhard av Clairvaux redogjorde för de dygder som varje kristen riddare måste följa: "bröderna måste söka ödmjukhet, enkelhet, rättvisa, lydnad, osjälviskhet och en vilja att försvara de fattiga och de svaga och de kristna som förföljs i Konstantinopel, och de måste ha en målmedveten iver att strida för Jesus Kristus och för hans kyrka."
Vår mänskliga natur har inte förändrats så mycket sen Bernhard av Clairvaux dagar. De grundläggande dygderna när det gäller trohet, hopp, ära, mod och lidande, gäller än i dag. Och den ridderliga kallelsen är fortfarande densamma: trohet, lydnad, lärjungaskap, att tjäna människor som lider av fattigdom, sjukdom och orättvisa, och att strida för kyrkan. Det har aldrig funnits någon neutral mark!

Det finns även "kristna riddare" i Sverige i dag som inte har uppmärksammats. Den svenska styrkan i Afghanistan är bara ett exempel, men förutom den, finns kristna riddare i alla samfund, och de är många fler än vad vi tror.Johannes Forsblom

Vill du läsa vidare?

Teckna en prenumeration för att ta del av denna artikel och mer på varldenidag.se.

ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL

2 månader för 10 kr!

KÖP

Världen idag
DIGITAL

129,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Världen idag
PAPPER

189,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Powered by Labrador CMS