Nyheter
Angela Merkel: Jag ber varje dag
Angela Merkel.
Foto:
Den kristna tron är en hjälp mot maktmissbruk. Och det är viktigt att be för att fatta goda politiska beslut. Det säger Tysklands förbundskansler Angela Merkel, rapporterar det tyska veckomagasinet Focus.
Till skillnad från sina amerikanska kollegor talar europaiska politiker sällan om sin tro i offentliga sammanhang. Men det gör alltså den tyska förbundskanslern.
– Inför Gud är jag inte Tysklands förbundskansler, utan människan Angela Merkel, sa hon när hon nyligen deltog i en kristen ungdomssamling i Baden-Württemberg.
Merkel berättade också att hon varje dag ber till Gud om viktiga beslut som hon ska fatta.
– Jag ber för alla de stora frågorna och jag ber Gud hjälpa mig att fatta rätt beslut, sa Merkel som också sa att den kristna tron är en hjälp att hålla sig borta från maktmissbruk.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP